Рецепти

Погача

Погача
28 март, 07:04

1 кг. брашно
2 квасци надојдени
100 мл. млака вода
малку сол

Фил:
3 јајца
300 гр. сирење

Салата со пилешки гради

Салата со пилешки гради
26 март, 07:57

3 варени компири
300 гр. варени пилешки гради
200 мл. мајонез
400 гр. варен зеленчук (пченка, морков и грашок)
2 варени јајца
сол и црн бибер

Јогурт торта

Јогурт торта
23 март, 07:52
500 мл. јогурт половина шолја масло 2 шолји шеќер 2 шолји брашно 2 лажици какао 1 мало лажиче сода бикарбона Глазура: 150 мл. млеко 1 чоколадо за готвење ½ маргарин 4 лажици какао 200 гр. шеќер

Монте колач

Монте колач
23 март, 07:13

Лесно, брзо и вкусно.

Данска салата

Данска салата
21 март, 07:47
800 гр. изварка 250 мл. мајонез 1 свежа краставица (200 гр. отприлика) 1 чешне лук 1 китка магданос 150 гр. толчени ореви 4 варени јајца

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус