Креативни идеи за велигденски салвети

11 април, 00:05

Најголемиот христијански празник Велигден се прославува насекаде низ светот. Овој празник е омилен помеѓу луѓето затоа што целата фамилија се собира на едно место. 
Сите членови на семејството на овој голем ден се сплотени заедно.

Трпезата на Велигден е од голема важност за секој, бидејќи токму на неа се собира целото семејство. 
Кујната мириса прекрасно, се подготвуваат омилените специјалитети, се шири неодоливиот мирис на храна ... едноставно сѐ е прекрасно и волшебно на Велигден, а украсените велигденски јајца се само уште една алка која се вклопува во велигденската приказна и ја прави толку посебна и магична.

Секоја домаќинка посебно внимание ѝ посветува на убаво декорираната велигденска трпеза. Таа се труди сѐ да е на свое место, сѐ да е во склоп со храната која се сервира, сервисот да е во склоп со бојата на чаршафот, салветите да одговараат, да се соодветни и да го симболизираат овој празник.

Кога сме веќе кај салветите, се надеваме дека со нашите денешни прекрасни велигденски идеи ќе ја збогатиме и надополниме свечената велигденска трпеза. 
Салветите лесно се подготвуваат и не одземаат многу време, а нивната симболика ја доловува велигденската магија. 
Зајачињата, морковчињата, јајцата сите тие заедно асоцираат на Велигден, а и токму такви се и нашите идеи за салвети.
Погледнете ги, направете ги и овој Велигден имајте неодоливо прекрасна велигденска трпеза.
За многу години да ни е празникот Велигден!

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден

kreativni idei za veligdenski salveti, salveti, veligden, креативни идеи за велигденски салвети, салвети, велигден


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 7673 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Легендата за Божиќниот венец

2020-01-09 13:10:00
Легендата за Божиќниот венец
Традицијата на поставување на новогодишни венци на вратите и во домовите потекнува од одамна.             

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

16 Февруари

16 Февруари

Во 1979 година е роден италијанскиот мотоциклист Валентино Роси. 

© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус